Famullia e Novosellës

Historia e kėtij fshati ėshtė mė se shekullore. Historia e kėsaj kishe ėshtė ė lidhur mė atė tė Gjakovės. Kėshtu ky fshat pėrmendet nga dora e imtoz Bucciarellit nė vitin 1866. (Arkivi De Propaganda Fide. Romė. SC. Servia-scopia.vl. 5. Anno: 1861-1892. Ffq.374-550).

Edhe kėta dualėn haptas nė fe nė vitin 1845. Shematizmi i Kishės Jugoslave i vitit 1922 dhe i pėrkasin kėta fshatra: 1. Novosella Epėr: 56 shtėpi 2. Novosella Ultė:35 shtėpi 3. Skivjani: 5 shtėpi, 7 km. larg kishės 4. Palabardhi: 15 shtėpi, 2 km. larg kishės 5. Plancori: 20 shtėpi, 4 km. larg kishės 6. Dujaka: 20 shtėpi, 2 km. larg kishės 7. Trakaniqi: 24 shtėpi, 8 km. larg kishės 8. Biteshi: 12 shtėpi, 2 km. larg kishės 9. Dobriqa: 15 shtėpi, 1 km. larg kishės 10. Gramaqeli: 5 shtėpi, 5 km. larg kishės 11. Rastavica: 2 shtėpi, 12 km. larg kishės 12. Dubrava: 1 shtėpi, 10 km. larg kishės Shematizimi i lartpėrmendur, ne vitin 1937 na i bje 1000 besimtarė katolikė tė Novosellės. 

 

Nė vitin 1922 ėshtė ndėrtua kisha. Dom Dedė Ramaj e meremetoi nė vitin 1968. Kombonarėt e reja i ka ndertuar famullitariDom A-Lekė Kola nė vitin 1975. Nė kėtė vit i solli edhe kėmbonat elektronike. Pas tė gjitha kėtyre famullia i fitoi edhe Murgeshat e veta, nga rregulli Franceskan i Motrave nė Cetinje.

Konakun e kishės e ndertoi z. Vjekosllav Ivanoviqi nė vitin 1964-65, kurse dom Aleksandėri para se ti fitojė Murgeshatė e adoptoi edhe pėr kėto: Si famullitarė sherbyen: 1. Dom Shtjefen KURTI- famullitar i parė 2. Dom Rrok MATEJ 3. Dom Marjan GLLASNOVIQI 4. Dom Mark SHIROKA 5. Dom Nikollė MINI 6. Dom Tuna GLLASNOVIQI 7. Dom Vjekoslav IVANOVIQI 8. Dom Dedė RAMAJ 9. Dom Lekė-Aleksandėr KOLA- famullitari deri nė vitin 1991 Dom Aleksandėr Kola lindi nė Stubėll, nė vitin 1947nga e ėm Agėja dhe i ati Gjoni. Shkollėn e kreu nė Stubėll ne vitin 1958, kurse tetėvjecarėn nė Zhegėr nė vitin 1966.

Me dom Gjergj Gjergjin ishte nxėnėsi i parė shqipatr nė Gjimnazin klasik PAULINIUM tė Suboticės ku dhe pasė sherbimit ushtarak e kreu maturėn ne vitin 1968. Fakultetin filozofik dhe teologjik e kreu nė Romė nė Univerzitetin Urbanian. U shugurua pėr meshtar me 11 gusht1973. Meshėn e parė ia paraqiti Hyut nė vendlindje me 12 gusht 1973. Nga dita e parė meshtarake ishte si ndimės nė Novosellė, kurse pas vdekjės sė Dom Dedė Ramajt, me 21 korrik 1975u emrua famullitar ku dhe sot gjendet. Sot famullitar eshte don Robert Kola, ndersa zv.famullitar don Fatmir Pera.