Famullija e Pejës

photo

Historianėt mė tė shquar, e ndėr ta edhe dr. Gaspėr Gjini pohojnė se Peja si vend me katolikė Shqipatrė pėrmendet nė vitin 1584. Para dhe pas kqtij viti nė rrethin e Pejės i gjejmė Kelemndasit nė Rugovėn Katolike. ( Rugova u islamizua pas vitit 1820).

Pas shume zbulimeve dhe pėrsekutimevė turko-otomane nė Pejė gjenden shume pake katolikė, kurse rrethi i saj kishte mjaft LARAMANA, ose tė krishterė tė fshehur, tė cilėt nėpėr shtėpit e veta mbaheshin si katolikė kurse pranė otomanevė si musliman. Njė ringjallje ndėr te krishtėre e laramana tė fisit Gashi, Bytyqi, Krasniqi, Berisha e tjerė shifet nė kohė tė misionarit P. Pjetėr nga Vikovaro. Ishte ky nje franceskan i zėllshem dhe i pathyeshėm nė veprimtari pėr nderė e lavd tė Zotit.

I ndihmuar nga kryepeshkopi Pjetėr Karagiqi u bėri pasi tė tėr fshatrave tė banuara me tė krishterė dhe laramana. Pas informatava tė gjata dorzuar Kryepeshkopit te Shkupit u konstatua sė nė rrafshin e Pejės gjendėshin mė sė 50 fshatra tė krishtėre, duke mos pėrfshirė Malėsinė.

Kėshtu u diktoj nevoja qė Peja tė shpallet Famulli. E shtyer bga lutja e kryepeshkopit P.Karagiq, Kongregata Shenjte De propaganda Fide me 1701 Pejen e shpalli famulli qėnder misionare tė cilės i pėrkasin Peja mė fshatrat e afėrta 50 fshatra tjerė tė Campus Merulae - ose tė Kosovės.

Petrus a Vikovare ishte famullitari i parė me dy ndihmėsa tė tjerė, tė cileve nuk u pėrmenden emrat. Nė kohė tė rilindjes kombetare shihet edhe njė rilindje kishtare nė Kosovė. Nė vitin 1845 u shpallėn haptas si tė krishterė dhe 70 shtėpi tė rrethit tė Pejės. 

 

Shkolla shqipe nė Pejė

Punimi i tė shkelqyerit dr. Jashar Regjepagiq, Zhvillimi i arsimit dhe sistemit shkollor tė kombėsisė shqiptare nė teritorin e Jugosllavisė sė sotme deri ne vitin 1918, Prishtinė 1970 meriton levdata, si sa e sa libra tė tjera mbi historinė e lavdishme tė popullit tonėqė ende ėshtė e pa ndritur pazbuluar kundrejtė tė huajve qė e shtremėronin.
 
Kėtu dėshiroj te theksoj dhe ta shtoj nje rresht te aritė nė librin e paraqitur se nė vitin 1872 nėn pullazin e kishės nė Pejė gjindet shkolla shqipe, ku mėsonin vajzat dhe mėshkujt. Mėsues ishin: Dom Ndue Bytyqi dhe Dom Mark Sop-Maior. Me 1884 Dom Ndue Bytyqi u emrua famullitarė nė Shkup, kurse Dom Mark Sopi-Maior u transeferua nė Lėtnicė.
 
Kėta i trashigoi njė pishtar tjetėr prizrenas Dom Mikel Tarabulluzi mėsues i shkollės sė parė shqipe nė Stubėll (1896). Shkolla vazhdoi jeten gjeri pas luftės sė I botėrore. Mungesa e priftėrve dioqezanė e shtyri Kryepeshkopin Pashk Trokshin qė nė vitin 1985 tė iu dorėzoi rishtas etėrve Franceskan famullin e Pejės. Kėshtu koncili i III Shqiptar i mbajturė nė Shkodėr nė muajin majdhe qershor te vitit 1895 e miartoi vendimin e Krypeshkopit tė Shkupit dhe kėtė famulli mė tė tėera fshatratė qė sotė e perbėjnė Zllakuqanin dhe Glogjanin e morėn nėn kujdei Franceskanėt e Shkodrės. ( Cfr. Con . Alb. III, pag. 54, cap. III, De Pat. Missionaribus).
 
Fmullitari i parė Franceskan ishte At Lorenc Mazreku-Mitroviq dhe ndihmės At Engjėll Palaj OFM; qė tė dy nga Janjeva. Etėrit Franceskan shėrbyen gjer nė mbarim tė luftės sė dytė botėrore. Pėrpara kisha ishte nė Jarinė. At Lorenci e vendosi kishėn dhe konakun nė vendin e sotshėm. Konaku, i cili ende sot gjendet nė shkatrrim e sipėr, u ndertua nga At Lorenci M. nė vitin 1902, nė tė cilin mund tė banonin edhe 12 Franceskaj. Atėherė ishte bjė ndėr shtėpitė mė moderne nė qytet. Njė vit mė vonė At Lorenci u emrua epror i kuvendit Shėn Jozefi nė Shkodėr ku qendroi pėr 17 vjet.
 
Pastaj u kthye rishtas nė Pejė ku edhe u varros nė anėn e maj tė kishės. P. Engjėll Palaj u varros nėn elterin e Shna Ndout, ku ende sot pushon. Si arriti nė Pejė, At Lorenci ia filloi punės nė Glogjan dhe si kujdestsr e vendosi P. Filip Palaj-n. Pėrvq shtėpisė qė e kishte ndertur me 1902, pas kthimit nga Shkodra At Lorenci e shifte tė nevojshme edhe njė kishė.
 
Pa paraparė aspak, Zoti i bekoj planėt e tija dhe Mons. Janez Gindovci-Kryepeshkopi i Shkupit e luti At Lorencin ta pėrcjell si sekretar nė Kongresin Euharistik ne Chicago ( SH.B.A). Ai me pėlqimin e tė Parėve Franceskan e pranoi ftesen e peshkopit duke i u bėrė pėrcjellės nė kėtė kongres qė u mbajtė nė vitin 1925. Shqiptarėve tė Amerikėsiu paraqiti nevojat e famullisė sė Pejės, nga tė cilėt i fitooi 500 dollarė. Posa u kthye nga Amerika ia filloj punės dhe me 17 korrik 1927 e bekoi gurin e parė tė kishės sė sotme. Me 1928 kisha e re ishte nėn pullaz dhe me 4 tetor krejtėsishte e rregulluar.
 
Pėr tė parėn herė u cua mesha dhe u bekua kisha ditėn e Shėn Franceskut, me 4 tetor 1928. Kishėn e bekoi At Loren Mazrreku OFM.( Cfr. Le Missioni Francescane dei Frati Minori, Roma, 1932, Nr.4, fq. 134-136).

Nė vitin 1977 imzot Nikė Prela-ipeshkėv, gjatė qendrimit tė tij nė Pejė, pėr ti ndihmuar Dom Rrokut tė smurė, e rindėrtoi pullazin e dėmtuar tė kishės. Pritėt qė tė ngitėt kumunarja e re, sipas planit urbanistik, qė At Lorencit i mbeti pa kryer.

Statistika

Nė vitin 1905 nė Pejė gjenden 40 familje katolike, pa i numruar edhe 291 shtėpi te fshatrave pėr rreth. Pas Luftės sė Parė Botėrore i ka 276 besimtarė, kurse me 1937 i kishte 344 katolik shqiptarė. ( Cfr. Shematizmat e cituara tė Kishės nė Jugosllavinė e vjetė).
 
Sipas statistikės se sotme te bėrė nga i nėnshkruari, sot famullia e Pejės i ka 189 familje katolike, qe i pėrfshin Raushiqin ( 1 familje) dhe Vitomiricėn (2 familje), mė 1500 besimtarė katolikė, dy familje janė tė kombėsisė kroate. Me rastin e ketij 50 vjetori, me 4 qershor janė krezmuarnga dora e imtot Nikė Prelės 96 vetė. Pėr tė rinjėt kroat ėshtė mbajtur mėsim i poscem nė gjuhėn kroate.
 
Pėevėc shkollės shqipe ekzistonte edhe:Shoqėria Mariane, Shoqėria Antonianedhe treti urdhėr i Shėn Franceskut. Me 31 maj 1978 famullia e Shen Katarinės nė Pejė i ėshtė kushtuar fale Zonjės sė Bekuar. Kėshtu, sipas dėshirėssė Zonjės sė Fgatimės, tash e mbas pėr amshim kjo famulli ėshtė e Nėnės Qiellore. 

Famullitarėt: 1895- 1978

1. At Lorenc Mmzrreku OFM-famullitar: 1895-1902 At Engjėqll Palaj-Sopaj OFM-dihme 10. At Engjell Palaj OFM-famullitar: 1903-1911 At Gjon Blushaj OFM- ndihmės At Augustin Gllasnovic-Shala OFM-ndihmės At Filip Palaj OFM-ndihnės 11. At Klement Miraj OFM-famullitar: 1911-1919 At Filip Karamantic OFM-ndihmės At David Pepa OFM-ndihmės 12. At Lorenc Mazrreku OFM-famullitar: 1919-1943; At Filip Palaj OFM-ndihmės 13. At Engjėll Palaj-Sopaj OFM-famulliatr: 1943-13. 06. 1943 14. At Bernard Llupi OFM- famullitar: 1943-1946 At Bernard Ll. Ishte famulliatr i mbramė franceskan nė Pejė. 15. Dom Fabijan Ciril-famullitar: 1948-1953 16. Dom Alojz Turk-vicarius: 6.01. 1954-17.06.1954 17. At Grašelj Stanko SJ-fasmullitar: 1945-1957 18. At Secnik SJ-20.03.1957-15.08.1957 19. Ciril Bujak- famullitar: 1957-1958 20. At Martin Tkavac CM-famullitar: 29. 06. 1958-15. 08. 1958 21. Mons. Marjan Gllasnoviq-Shala-famullitar: 1.11. 1958- 5. 09. 1970 22. Dom Rrok Matej-famullitar: 20. 10. 1970 23. Dom Gjergj Gjergji-vicarius adjutor: 17. 12. 1977

Dom Rrok Matej Famullitar Rroku lindi nė Gjakovė me 27 gusht 1905, nga i ati Gjoni dhe nėna Suzana. E pagėzoi me 28 gusht Dom Toma Glasnovic. Prindėrit u shperngulen nė Shkup, ku Dom Rroku u rrit. Me endje tregon se si e ka pa duke ikurte mbaramin ushtar tė Hyjretit (1912) duke ardhur dy ushtarė tė ushtris serbe. Filloren e kreu nė atdh, kurse gjimnazin dhe filozofinė nė Shkodėr. Pėr arsye te ngjarjeve politiketeologjin e kreu ne Sarajevė dhe u shugurua meshtar nė Prizren mė 8 shkurt 1931. Mėshen e parėia paraqiti Hyut gjithashtu nė Prizren mė 15 po te njetit muaj. Shėrbeu si ndihmės nė Prizren prej: 15. 02- 07.09 1931. Famullitar ne Novoselllė, prej mė 9. 09. 1931-3. 05. 1933; nė Gjakovė prej 4.05. 1933-29.09.1936; rishtas nė Novosellė gjer me 27. 12. 1937; pastaj nė Letnicėgjer me 22. 03. 1939; rishtas nė Novosellė gjer me 29.06.1943. Prej 1.07.1943-11.10.1961, ishte famullitar ne Prizren dhe nė Gusi (RF e malit zi ) prej 12.10.1961-29.06. 1969. Pas vdekjes se Mons. Marjan Glasnoviq me (6.09. 1970), me 22. 10 1970 u emruas famullitar nė Pejė ku dhe ende qėndron. Dom Rrok mund tė iu thote bijeve tė vet shpirėterorsi Shėn Pali: "Ju kam nė zemer, porsi sts qė ndėr prangatė mija, si nė mproje e perforcim tė Ungjillitkanė marr pjesė nė hiretė cilat mi ka dhanė Zot. Vec Zoti e din sė sa u dua nė Zemėr tė Krishtit" Pastaj vjen pėr famullitar dr. don Gjergj Gjergji deri nė vitin 1992. Famullitar i tanishėm ėshtė don Lorenc Sopi.